تبلیغات
زنان ایران زمین

زنان ایران زمین
 
نویسندگان

زن ایرانی با ظهور انقلاب اسلامی تحول یافت و تحول آفرید؛ هر روز به سوی رشد و كمال تازه‌ای راه یافت و در كوره انقلاب آبدیده و استوار شد. زنان مسلمان ...

 

زن ایرانی با ظهور انقلاب اسلامی تحول یافت و تحول آفرید؛ هر روز به سوی رشد و كمال تازه‌ای راه یافت و در كوره انقلاب آبدیده و استوار شد. زنان مسلمان و متعهد كشورمان برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی در صحنه‌های سیاسی ــ اجتماعی، بسیار فعال و سازنده قدم برداشتند و حركتهای اجتماعی عظیمی با مشاركت آنان شكل گرفت.
اندكی پس از اضمحلال حكومت پهلوی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، امریكا كه پایگاه عظیم سیاسی، اقتصادی و نظامی خود را از دست داده بود، درصدد برآمد تا دوباره ردپایی برای خود در ایران اسلامی بیابد و به‌همین‌دلیل جنگ علیه ایران را با تحریك رژیم بعث عراق برانگیخت. در آن شرایط، تنها نوزده‌ ماه از حاكمیت نظام نوپای جمهوری اسلامی می‌گذشت. تحولات و دگرگونیهای عظیم ناشی از انقلاب، تغییر در سیستم اجتماعی ــ نظامی كشور و سایر عوامل درونی موجب شده بودند نظام اسلامی هنوز از قوام، ثبات، قوت و قدرت سیاسی ــ نظامی كافی بی‌بهره باشد. در چنین شرایطی بود كه شهرها و مرزهای ایران به‌طور گسترده مورد تهاجم و تجاوز دشمن قرار گرفت.
در این جنگ نابرابر كه استكبار با استفاده از آخرین تجهیزات نظامی و تكنولوژیك خود، رژیم عراق را مجهز كرده بود و با محاصره نظامی اقتصادی ایران اسلامی، فشارهای بیشتری را وارد می‌نمود، هزار مركز آموزشی، اقتصادی و فرهنگی ایران تخریب و هزاران نفر از جوانان، پیران، زنان، مردان و كودكان كشور به شهادت رسیدند.
رژیم بعثی عراق با حمله به ایران نه‌تنها جان و مال، بلكه ناموس و آزادی مردم را مورد تجاوز قرار می‌داد و لذا همه مردم برای دفاع به جبهه‌های جنگ گسیل شدند.
در این زمان ارتش و سایر نیروهای نظامی به واسطه عدم آمادگی نمی‌توانستند به‌تنهایی در مقابل متجاوز مقاومت كنند و به ناچار نیروهای مردمی، بومی و غیربومی با حداقل امكانات راهی مرزها شدند تا فقدان نیروهای منظم نظامی جبران شود.
با آغاز جنگ تحمیلی فصل دیگری از حیات و حضور زنان آغاز گردید. زنان چون كوهی استوار در برابر مصائب، شدائد و پیامدهای جنگ مقاومت نمودند و علیرغم دشواریهای فراوان و توطئه‌های بسیار استكبار برای خارج‌نمودن زنان از میدان سیاسی اجتماعی، از عزت، شرف و منزلت كشورشان دفاع كردند. زنان مسلمان ایران در هنگام جنگ، با ساختن سنگرهای دفاعی، حضور در مساجد برای فراگیری آموزشهای نظامی، شركت در مراكز پشتیبانی و تداركات، خدمات‌رسانی به نیروهای رزمی، تشویق و ترغیب فرزندان، همسران، پدران و برادرانشان برای شركت در میادین جنگ و حتی حضور مستقیم در برخی جبهه‌های شهری و...، دفاع قهرمانانه‌شان را به منصه ظهور رساندند و رسالت و اصالت خود را به جهانیان نشان دادند. فرزندانی كه به هنگام خردسالی در آغوش پرمهر این مادران در صف تظاهرات شركت می‌كردند و شاهد حق‌طلبی آنان بودند، در زمان جنگ به مردانی با صداقت و خلوص‌نیت تبدیل شدند و حماسه‌آفرینی در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل را برعهده گرفتند.
زنان با حماسه‌آفرینی‌های خود زبان گویای انقلاب بودند. آنها با حضور اسلامی خود در ابعاد مختلف و با داشتن روحیه اسلامی، جبهه‌های نبرد را پرشور نگه داشتند و در پرتو مقاومت و ایثارگریهای آنها و صبر و شكیبایی در برابر دشواریها و شهادتها، نه‌تنها پیروزی را رقم زدند، خود به قهرمانان دفاع مقدس تبدیل شدند.
اهم فعالیتهای ایشان در زمان دفاع مقدس را چنین می‌توان برشمرد: 1ــ امداد و پشتیبانی و رساندن وسایل و مهمات به رزمندگان 2ــ تهیه دارو و درمان برای مجروحان و نیز پرستاری از آنها 3ــ تشویق و تهییج مجاهدان 4ــ به‌دست‌گرفتن سلاح و نبرد مستقیم با دشمن.[xx]
مقاومت و فداكاری زنان بزرگ كشورمان در طول جنگ تحمیلی چنان بزرگ و اعجاب‌آمیز است كه قلم و بیان از ذكر آن عاجز بلكه شرمسار است.[xxi]
حال باید بررسی كنیم كه با این همه فداكاری و نقش زنان در به‌ثمررسیدن انقلاب اسلامی، چه سهمی از این پیروزی نصیب آنها شد، در چه زمینه‌هایی رشد یافتند و جایگاهشان در برنامه‌های توسعه كجا است؟


[ دوشنبه 9 بهمن 1391 ] [ 09:49 ب.ظ ] [ آفاق احمدزاده ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ: آفاق احمدزاده

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
 forum.ir clock web -->


<
  • افراد آنلاین :  
  • ورودی گوگل :
  • تعداد کل مطالب :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید کل :