تبلیغات
زنان ایران زمین

زنان ایران زمین
 
نویسندگان

نقش زنان مسلمان در پیشگامی و راهبری انقلاب اسلامی بویژه در هماهنگی با حرکت مردان در جریان شکل‌گیری انقلاب و تحولات فرهنگی، اجتماعی جامعه نقش اساسی برشمرده شده است. زنان در انقلاب سال 57 از حقوق و تکالیفی در قوانین اساسی و مدنی برخوردار شده‌اند که برگرفته از آموزه‌های دینی است. بدون شک جایگاه شخصیت فردی و اجتماعی زنان در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی را نمی‌توان یکسان برشمرد. هر نظام فکری دیدگاهی کلی راجع به انسان دارد و منزلتی برای آنها قائل است. نگاه به زن با نگاه و تفسیری که مکتب اسلام به انسان دارد ارتباط مستقیمی داشته که در یک مقایسه کلی نظام شاهنشاهی بعد از پیروزی انقلاب و وضعیت زنان قابل مقایسه نیست زیرا در نظام شاهنشاهی، زنان محو در نظام فرهنگی غرب بودند و تفسیری که فرهنگ غربی به زنان داشت، نظام شاهنشاهی نیز از آن دیدگاه تبعیت می‌کرد. در فرهنگ غرب پس از شکل‌گیری دوره تجربه‌گرایی افراطی و در نهایت نگاهی که افراد به جامعه پیدا کردند براساس شناخت حقایق غیرمادی بود که بدون شک این نوع دیدگاه از جهان و انسان که فقط جنبه مادی و ظاهری دارد جای هیچ‌گونه تفسیری برای شناخت خدا و رفتار انسان نمی‌ماند. در نگاه غربی چون انسان فراروی حقیقی خود را پیدا نمی‌کند به آن سو حرکت می‌کند. زندگی جز سرگرمی و بازیچه‌ای بیهوده و بی‌هدف برای افراد معنی دیگری ندارد و به همین دلیل بحران هویت و از هم‌پاشیدگی روابط عاطفی در بین افراد یک جامعه به‌وجود می‌آید. و این همان نظام جاهلیت مدرن عنوان می‌شود در صورتی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نگرش‌ها و معیارهای زنان تغییر پیدا کرد و آنها دریافتند که فقط به سود مقطعی خود فکر نمی‌کنند و این را مبنای حیات و تعاملات اجتماعی خود با دیگران قرار دادند و زنان توانستند دریابند قرآن و اسلام چه جایگاه و منزلتی برای آنها قائل است و با قدم نهادن در این مسیر کمال، آنها شأن خود و هویت اصلی‌شان را پیدا کردند. در جامعه کنونی، آمارها نشان می‌دهد تقریباً 80 درصد از زنان باسواد هستند و در مراکز علمی و دانشگاهی بیشترین آمار قبولی را به خود اختصاص می‌دهند. همچنین مشارکت عمومی زنان در این دوران رشد چشمگیری داشته است و یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی برای زنان بازیافتن مقام انسانی و شأن آنهاست و انقلاب اسلامی شیوه جدید ارزشی و نماد ارزشمندی از حیات زنان جامعه را ارائه داد. در پیروزی انقلاب اسلامی زنان منزلت و شأن معنوی خود را پیدا کردند چنانچه امروز در جامعه شاهد آن هستیم که آهنگ رشد فعالیت زنان در دهه‌های بعد از انقلاب اسلامی نسبت به گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است. همچنین تحصیلات عالی و حضور آنها در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی قابل مشاهده است. ایجاد فرصت‌های مطالعاتی، تحقیقاتی برای زنان در عرصه‌های پژوهشی، حضور فعال آنها در هیأت‌های دانشگاهی و اشتغال در فضای امن اخلاقی با پیروزی انقلاب اسلامی باعث شد تا فرصت‌های بالقوه آنها زمینه ظهور و شکوفایی پیدا کند.
همچنین هویت بخشی به زنان در متن جامعه و خودباوری آنها از دستاوردهای این دوران نیز به حساب می‌آید. همواره رشد معلمان زن در کلیه مقاطع تحصیلی افزایش پیدا کرده است و زنانی که تا قبل از انقلاب اسلامی در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کردند و کمتر فرصت ادامه تحصیل داشتند بعد از به وقوع پیوستن انقلاب شکوهمند اسلامی فضای امن ایجاد شده باعث شد تا آنها به ادامه تحصیل پرداخته و موفقیت‌های بسزایی را کسب کنند.
دو دستاورد مهم انقلاب اسلامی برای قشر زنان ایجاد خودباوری و هویت اسلامی است. این دو دستاورد زمینه رشد و تعالی زنان را در جامعه فراهم ساخت و فرصت حضور آنها را در جامعه پررنگ‌تر کرد تا بتوانند به شکل توانمندتری در همه عرصه‌ها قدم بردارند. البته این حرکت‌های متعالی و مثبت باعث تحکیم بنیان خانواده و نقش مادرانه آنها شده است و بعد از انقلاب اسلامی خانواده‌ به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین نهاد برای رشد و کرامت انسانی همچنین زن در یک خانواده به عنوان عنصری انسان‌ساز معرفی شد.


[ دوشنبه 9 بهمن 1391 ] [ 09:47 ب.ظ ] [ آفاق احمدزاده ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ: آفاق احمدزاده

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
 forum.ir clock web -->


<
  • افراد آنلاین :  
  • ورودی گوگل :
  • تعداد کل مطالب :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید کل :