تبلیغات
زنان ایران زمین

زنان ایران زمین
 
نویسندگان
به توصیه رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی مبنی بر رجوع به آثار گرانقدر استاد شهید مطهری، برای تبیین نقش زن در انقلاب اسلامی ایران مقاله ای از ایشان با عنوان "نقش زن در جمهوری اسلامی ایران" مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این مقاله که در ایام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نگارش و ایراد گردیده در کتاب پیرامون جمهوری اسلامی ایران آمده که توسط انتشارات صدرا منتشر شده است.

شهید مطهری در این مقاله به حضور موثر زنان در پیروزی انقلاب اشاره می فرمایند و می گویند: زن ها نه تنها شرکت کردند بلکه اگر آن ها شرکت نمی کردند، این خود واقعیتی است که انقلاب به ثمر نمی رسید. چون زنان نه فقط شرکت مستقیم شان موثر بود، شرکت غیر مستقیم شان یعنی تاثیری که روی شوهران، روی فرزندان، روی پدران و روی برادرانشان داشتند از تاثیر مستقیم خودشان کمتر نبود و این خود مسئله فوق العاده ای است.

ایشان شرایط حضور زنان در راهپیمایی ها را حفظ میزان ها و معیار های اسلامی دانسته اند و با اشاره به حضور فعال زنان در روز هفده شهریور می گویند: در روز هفده شهریور در میدان شهدا، آن طوری که نقل می کنند و فیلم ها نشان می دهد، زن ها بیشتر از مرد ها شهید دادند و این زن ها بودند که در میدان شهدا نشستند و مورد رگبار ظالمانه دشمن قرار گرفتند و چقدر زن در آنجا شهید شد.

سپس ایشان به پانزده خرداد سال 42 و رعب و وحشت ناشی از آن بر مردم اشاره می کنند که آن ماجرا پیروزی انقلاب را 15 سالی به عقب انداخت. سپس با استناد به سخنان فرماندار نظامی وقت تهران در سال 57 که بعد از کشتار ظالمانه در روز 17 شهریور به شاه گفته بود: "قربان! تا بیست و پنج سال دیگر خیالتان راحت باشد" نقش زن ها را در جلوگیری از تاخیر دوباره پیروزی انقلاب نشان می دهند:

" ولی از فردایش {17 شهریور} دو مرتبه قضیه شروع شد. اگر زن ها شرکت نمی داشتند مطمئنا از فردایش هر زنی دست بچه خودش را می گرفت، دست شوهر خودش را می گرفت می گفت دیگر نمی گذارم از خانه بروی بیرون، ولی از فردایش بیشتر تشویق و ترغیب کردند و این فاجعه نه تنها وقفه ای ایجاد نکرد و چوب لای چرخ انقلاب نگذاشت بلکه حرکت موتور انقلاب را شدید تر و تند تر کرد. حالا ریشه این قضیه چیست؟ چه تحولی در طول این ده بیست سال رخ داد که زنان توانستند یک چنین نقش اجتماعی انقلابی را ایفا کنند."

 ایشان تحولی را که در این سالیان موجب شد تا زنان بتونند چنین نقشی را ایفا کنند، آگاهی از اسلام راستین می دانند و همچنین به نقش رهبری اشاره کرده و می گویند:

"در سفری که خود ما رفتیم پاریس، ایشان {امام خمینی} با آن تیز هوشی و دور بینی ای که دارند صریحا و اکیدا گفتند (قبلا هم گفته بودند) شرکت خانم ها در تظاهرات و راهپیمایی ها ولو با منع صریح پدران و شوهران شان مواجه شوند، واجب است. شوهر ها و پدر ها حق ندارند که مانع شرکت این ها بشوند."

شهید مطهری به بعد از پیروزی انقلاب و بازگشت حضرت امام اشاره می کنند و می گویند در آن زمان که امام در مدرسه علوی بودند، پیش از ظهر ها را به ملاقات با آقایان اختصاص داده بوند و بعد از ظهر را به ملاقات با بانوان و چون خانم ها احساساتی می شدند و ممکن بودند گریه کنند و بی حال و بیهوش شوند، پیشنهاد داده بودند که برنامه ملاقات خانم ها تعطیل شود. که امام پاسخ منفی داده بودند و فرموده بودند: ما شاه را با همین ها بیرون کردیم. همین ها شاه را از مملکت بیرون کردند. من برنامه را تعطیل نمی کنم.

سپس ایشان در پایان، شرایط حضور اجتماعی زن را، رعایت حیا و عفاف و حفظ جایگاه انسانی او و عدم اختلاط زن و مرد عنوان می کنند.


[ پنجشنبه 10 اسفند 1391 ] [ 11:16 ق.ظ ] [ آفاق احمدزاده ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ: آفاق احمدزاده

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
 forum.ir clock web -->


<
  • افراد آنلاین :  
  • ورودی گوگل :
  • تعداد کل مطالب :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید کل :